קרקע חקלאית להשכרה

הקצאת קרקע חקלאית באופן זמני על ידי מנהל מקרקעי ישראל מתאפשרת בשני אופנים. הראשון שבהם הוא השכרת הקרקע לתקופת זמן קצרה, והאפשרות השנייה היא החכרת הקרקע לתקופה ארוכת טווח. לכל אחת מאפשרויות השכרת הקרקע כללים רלוונטיים, תהליך בירוקרטי מוגדר אותו יש לעבור במטרה לשכור את הקרקע.

השכרת קרקע לטווח קצר

הגורמים המעוניינים בשכירת קרקע חקלאית לתקופת זמן קצרה הם חקלאים פרטיים או איגודי חקלאות שונים הזקוקים לקרקע לצרכי חקלאות או מרעה. ניתן לשכור קרקע חקלאית לתקופה מוגבלת של עד 3 שנים, במטרה להצמיח בה גידולים חקלאיים כמו גידולי שלחין עונתיים או גידולי שדה – בעל. כאשר מטרת חכירת הקרקע היא לצרכי מרעה, ניתן לשכור את הקרקע לתקופה שאיננה עולה על שנה אחת בלבד. בדרך כלל, חוכר הקרקע לא יוכל לחכור שוב את אותה הקרקע ברצף, למעט במקרים חריגים. תקופת ההשכרה משתרעת, בדרך כלל, בין התאריכים 1 בספטמבר עד לתאריך 31 באוגוסט. תהליך הבקשה לחכירה כולל בחינה פנימית במנהל, אישור של ועדת ההחכרות המחוזית, חתימת חוזה החכרה, ולסיום – תשלום על חכירת הקרקע.

השכרת קרקע לטווח ארוך

החכרת קרקע חקלאית לטווח ארוך מתאפשרת עד 49 שנים. חקלאים פרטיים, איגודים חקלאיים וכן חברות עיבוד רשאים לשכור קרקעות חקלאיות לתקופות ממושכות, בתנאים מגבילים. חכירה לטווח ארוך דורשת הגשת מסמכים רבים לצורך קבלת אישור ממשרד החקלאות והינה כרוכה בתהליך פנימי מורכב במשרד החקלאות. כמו כן, על מבקש זכות החכירה לעמוד באחת מתקנות הפטור הכלולות בתקנות חובת המכרזים. ערעור בנושא חכירת קרקע לטווח ארוך ניתן להגיש לשר החקלאות.

ייעוץ מקצועי

תהליך הגשת הבקשה לחכירת קרקע לטווח קצר או ארוך כרוך בביורוקרטיה מורכבת. אם חשוב לכם לשכור את הקרקע המתאימה לכם מכל הבחינות ואין בידכם זמן פנוי לבלגן מיותר, מומלץ לשכור את שירותיה של חברה המתמחית בתחום ולהפקיד בידיים מקצועיות את האחריות לתהליך הסבוך, תוך חיסכון ניכר בזמן, בכסף, ובהרבה כאב ראש.

מחפשים קרקע להשכרה? נשמח ללוות אתכם לאורך התהליך עד לשביעות רצונכם המלאה!