קרקעות חקלאיות להשקעה

קרקעות חקלאיות הנחשבות, בהתאם לקריטריונים מסוימים, כבעלות פוטנציאל להפשרה בעתיד, נחשבות למצרך מבוקש בשוק ההשקעות הישראלי. המשקיעים הפוטנציאליים הינם תושבי הארץ, כמו גם תושבי התפוצות שרבים מהם בוחרים להשקיע בשוק המקומי ממניעים אידיאליסטים, ממניעים כלכליים טהורים, או ממיזוג של שניהם כאחד.

חשוב לדעת לפני שרוכשים קרקע להשקעה

בשונה מפריטים אחרים שרכשתם ותרכשו במהלך חייכם, הרי שרכישת קרקע חקלאית הינה עסקה מסוג שונה לחלוטין. העובדה כי מדובר בקרקע בלבד, שעתידה איננו מוגדר, הופכת את ההשקעה לעניין רגיש ומורכב. השקעה בקרקע חקלאית הינה, למעשה, מכלול שלם המורכב מפרטים קטנים רבים, אותם יש לבדוק בזהירות המרבית, לבחון במבט הנכון, לשקלל מול נתונים רבים ושונים, ובסופו של הליך, להכריע.

הרוויה הקיימת בשוק, הופכת את הבחירה בקרקע הנכונה אשר תניב רווחים עתידיים ותצדיק את ההשקעה הראשונית בה, למסובכת ביותר. רשת האינטרנט מוצפת בקרקעות במיקומים שונים ברחבי הארץ, סיכויי ההפשרה של הקרקעות אינם ברורים, יזמים ממולחים משווקים חלקי קרקעות במחירים מפולפלים, והלקוח הקטן מוצא עצמו לעיתים קרובות עם סכום מוגדר להשקעה ביד, והרבה סימני שאלה בנוגע לבחירה המתאימה לנתוניו, אשר עשויה להכפיל או לשלש בעתיד את סכום ההשקעה הראשוני.

שימו לב לפרטים הקטנים !

כאשר הנכם מתעניינים אודות השקעה בקרקע ספציפית המוצעת לכם, יש לוודא תחילה מהו מצבה מבחינה חוקית ומשפטית. בדיקה זו אמורה להיערך על ידי עורך דין, ורק לאחר שתאושר על ידו, תוכלו להתקדם בבירורים מתקדמים יותר. עורך הדין אמור לבדוק את נושא הבעלות על הקרקע. במידה והקרקע מוצעת למכירה על ידי גורם שאיננו הבעלים החוקיים על הקרקע, יהיה על עורך הדין לוודא כי המוכר מחזיק בייפוי כוח תקני למכירתה. מעבר לכך, עורך הדין יבדוק את תקינות שאר הנתונים הקשורים בקרקע מול הגופים הרלוונטיים כמו מנהל מקרקעי ישראל וגופים דומים.

פוטנציאל ההפשרה

הפוטנציאל העתידי הגלום בקרקע הינו, ללא ספק, הנתון המשמעותי ביותר לבדיקה. כיצד תדעו האם הקרקע המוצעת לכם עתידה להיות מופשרת בעתיד הקרוב או הרחוק? יש לבדוק מהו המצב התכנוני של הקרקע בכל הנוגע לשינוי הייעוד שלה מקרקע חקלאית לקרקע המיועדת למגורים. ככלל, תהליך ההפשרה הינו הליך שעשוי להתמשך על פני שנים ארוכות, אם בכלל, ועל כן, קרקע שנפתח לגביה הליך של שינוי ייעוד, או קרקע בהליך הפשרה מתקדם יחסית, הינן ללא כל ספק אופציות מועדפות, וכמובן – יקרות בהרבה. בחינת סביבת הקרקע מהווה אף היא אינדיקציה משמעותית לסיכויי הקרקע להפשרה.

בהתאם לתוכנית המתאר הארצית הקיימת – תמ"א 35, ניתנת עדיפות גבוהה להפשרת קרקעות הצמודות לערים ויישובים קיימים ולתשתיות קיימות. אי לכך, קרקעות הסמוכות לאזורי יישוב קיימים, בייחוד כאלה המצויים בתנופת פיתוח, ומנגד, אינם מתקרבים לקו העליון של מגבלות האוכלוסין האזוריות שהוגדרו בתמ"א 35, הינן בעלות סיכויים גבוהים להפשרה עתידית. מיקום הקרקע בסמוך לעורקי תנועה מרכזיים שיקשרו אותה עם מרכז הארץ הינו נתון חשוב נוסף המשפיע לטובה על סיכויי ההפשרה של קרקע חקלאית.

ליווי מקצועי

ההשקעה בקרקע חקלאית הינה השקעה ספקולנטית שאת סיכוייה העתידיים קשה עד בלתי אפשרי לצפות ללא לווי אנשי מקצוע המכירים את השוק לעומקו ואשר מסוגלים להקיף כל רכישה מכל היבטיה, בהתבסס על הידע המקצועי שרכשו בנושא, על ניסיונם בשוק, ועל נתונים רבים נוספים. ליווי מקצועי אף מבטיח בדיקה מהימנה של מצבה המשפטי והחוקי של הקרקע, כמו גם סיוע בכל הנוגע לנושא המורכב של מיסוי מקרקעין.

חושבים על העתיד? בואו לקבל ייעוץ מקצועי מהמומחים להשקעה בטוחה!