מגרשים למכירה ברחבי הארץ

השקעות נדל"ן בישראל הן אפיק ההשקעה המניב והיציב ביותר, המשקיעים בתחום רוכשים דירות למטרת השכרה או מכירה, מגרשים לבנייה וגם קרקעות חקלאיות עם פוטנציאל עתידי להפשרה ושימוש כמגרשים לבנייה. השקעה מוצלחת בתחום הנדל"ן מותנית בזיהוי נכון של הפוטנציאל הגלום בנכס, את הרווחים המשמעותיים ביותר מביאות אותן השקעות במסגרתן ניתן לרכוש נכס במחיר זול ולמכור אותו בתוך כמה שנים במחיר גבוה משמעותית ממחיר הקנייה.

מגרשים למכירה אפשר יהיה למצוא באזורים שונים של הארץ, בעת בחירת ההשקעה יש לבחון את טיב הקרקע, את הייעוד שלה ברישומים של מנהל מקרקעי ישראל, את השימושים הנוכחיים אותם אפשר יהיה לבצע בקרקע ואת מיקומה. מגרשים למכירה ברחבי הארץ מתומחרים בהתאם לביקוש לו זוכים נכסי נדל"ן באזור ולפוטנציאל הפיתוח.  כך למשל, מגרשים למכירה באזור המרכז נמכרים בסכומי עתק לקבלנים המבקשים להקים בנייני מגורים או מסחר, מגרשים באזורים מרוחקים בעיירות הדרום או הצפון זוכים לביקוש נמוך הרבה יותר.

מה חשוב לבדוק כאשר בוחנים מגרשים למכירה?

אין זה משנה האם בחרתם לחפש אחר מגרשים למכירה ברחבי הארץ בעצמכם או באמצעות סוכן, האחריות לבדיקה מדוקדקת של כל הפרטים חלה עליכם. גילוי אחריות אישית תוך בחינת כל פרטי הרישום ופוטנציאל הפיתוח של השטח, יביא לקבלת החלטות נכונות. כל קנייה של מגרש או אדמה חקלאית מתחילה בבחינת רישום השטח במנהל מקרקעי ישראל. זה השלב בו יש לבדוק מהו הייעוד של הקרקע, מהי תכנית הפיתוח האזורית ומהם השימושים אותם תוכלו לעשות בשטח. מגרשים או שטחים חקלאיים המכילים קברים עתיקים, הקמה כביש עתידי בשטחם או שמורות טבע אינם מתאימים להשקעה.

אלו מגרשים למכירה כדאי לקנות?

את המגרש המתאים לכם ביותר תבחרו בהתאם לצרכים והציפיות, אם הנכם מחפשים אחר מגרש מתאים לבניית בית, יש לבחור מגרשים בהם הבנייה מורשית. בנייה או כל פעילות עסקית אחרת במגרשים המוגדרים כאדמות חקלאיות אסורה על פי חוק. ניתן יהיה לעשות שימוש אחר באדמה החקלאית רק בכפוף לקבלת אישור הפשרת קרקעות ממנהל מקרקעי ישראל, אישור הדורש המתנה ארוכה. בהתאם לכך, מחפשים מראש רוב המשקיעים מגרשים למכירה ברחבי הארץ הכוללים אישורי בנייה ופיתוח עסקי.

רכישת אדמות חקלאיות למטרת השקעה כדאית רק כאשר השטח כבר נמצא בתהליך של הפשרה. משקיעים המחפשים אחר הזדמנויות השקעה ארוכות טווח יוכלו לרכוש אדמות חקלאיות מתוך מטרה לקבל בעתיד אישורי הפשרה. מיקום הקרקע משמעותי לאפשרויות הפיתוח, בקרקעות הממוקמות בקרבת יישובים מתפתחים טמון פוטנציאל.

בדיקה חוקית ומשפטית של רישום הקרקע

מעורבות של עורך דין מומלצת בכל רכישת נדל"ן למטרת שימוש אישי או השקעה. עורך הדין בודק את מעמדה החוקי של הקרקע ומחפש אחר פרטי הרישום במנהל מקרקעי ישראל, זהות בעלי הקרקע, רישום של חובות או עיקולים וגם תכנית הפיתוח העתידית באזור. בדיקת תקינות הנתונים חיונית בכל השקעה, אין לוותר עליה גם כאשר נראה כי כל הפרטים תקינים.

הנחיות חדשות בשיווק קרקעות חקלאיות

מועצת שמאי המקרקעין במשרד המשפטים פירסמה בימים האחרונים טיוטה, המפרטת את המידע והנתונים בהם מחויב שמאי המקרקעין לכלול בחוות דעתו בנוגע לרכישת קרקע חקלאית שאיננה מאושרת לבנייה.

נאמר בטיוטה, כי השמאי צריך לכלול בדו"ח שלו נתונים המתייחסים לסיכוי לשינוי ייעוד הקרקע לבנייה, החסמים הצפויים בדרך, ההליכים הדרושים, אומדן פרק הזמן ומלוא ההוצאות הכרוכות בכך.
החקיקה תמנע מיזמים ומבעלי קרקעות לעקוץ את הקונים, בכך שהיא לא תאפשר מכירה של קרקע שאין סיכוי שתופשר משתיהו אם בכלל.

אף על פי כן יש צורך להיזהר בכל זאת ולקחת ייעות או מומחים לבדיקת היתכנות הפשרת הקרקע בעתיד.

קרקע חקלאית להשכרה

קרקע חקלאית להשכרה

הקצאת קרקע חקלאית באופן זמני על ידי מנהל מקרקעי ישראל מתאפשרת בשני אופנים. הראשון שבהם הוא השכרת הקרקע לתקופת זמן קצרה, והאפשרות השנייה היא החכרת הקרקע לתקופה ארוכת טווח. לכל אחת מאפשרויות השכרת הקרקע כללים רלוונטיים, תהליך בירוקרטי מוגדר אותו יש לעבור במטרה לשכור את הקרקע.

השכרת קרקע לטווח קצר

הגורמים המעוניינים בשכירת קרקע חקלאית לתקופת זמן קצרה הם חקלאים פרטיים או איגודי חקלאות שונים הזקוקים לקרקע לצרכי חקלאות או מרעה. ניתן לשכור קרקע חקלאית לתקופה מוגבלת של עד 3 שנים, במטרה להצמיח בה גידולים חקלאיים כמו גידולי שלחין עונתיים או גידולי שדה – בעל. כאשר מטרת חכירת הקרקע היא לצרכי מרעה, ניתן לשכור את הקרקע לתקופה שאיננה עולה על שנה אחת בלבד. בדרך כלל, חוכר הקרקע לא יוכל לחכור שוב את אותה הקרקע ברצף, למעט במקרים חריגים. תקופת ההשכרה משתרעת, בדרך כלל, בין התאריכים 1 בספטמבר עד לתאריך 31 באוגוסט. תהליך הבקשה לחכירה כולל בחינה פנימית במנהל, אישור של ועדת ההחכרות המחוזית, חתימת חוזה החכרה, ולסיום – תשלום על חכירת הקרקע.

השכרת קרקע לטווח ארוך

החכרת קרקע חקלאית לטווח ארוך מתאפשרת עד 49 שנים. חקלאים פרטיים, איגודים חקלאיים וכן חברות עיבוד רשאים לשכור קרקעות חקלאיות לתקופות ממושכות, בתנאים מגבילים. חכירה לטווח ארוך דורשת הגשת מסמכים רבים לצורך קבלת אישור ממשרד החקלאות והינה כרוכה בתהליך פנימי מורכב במשרד החקלאות. כמו כן, על מבקש זכות החכירה לעמוד באחת מתקנות הפטור הכלולות בתקנות חובת המכרזים. ערעור בנושא חכירת קרקע לטווח ארוך ניתן להגיש לשר החקלאות.

ייעוץ מקצועי

תהליך הגשת הבקשה לחכירת קרקע לטווח קצר או ארוך כרוך בביורוקרטיה מורכבת. אם חשוב לכם לשכור את הקרקע המתאימה לכם מכל הבחינות ואין בידכם זמן פנוי לבלגן מיותר, מומלץ לשכור את שירותיה של חברה המתמחית בתחום ולהפקיד בידיים מקצועיות את האחריות לתהליך הסבוך, תוך חיסכון ניכר בזמן, בכסף, ובהרבה כאב ראש.

מחפשים קרקע להשכרה? נשמח ללוות אתכם לאורך התהליך עד לשביעות רצונכם המלאה!

הקמת תחנת דלק על קרקע חקלאית

תחנת דלק

הקמת תחנת דלק על קרקע חקלאית מזניקה את ערך הקרקע ונחשבת לרווחית ביותר. התחרות הקיימת בין תחנות הדלק והמחסור בקרקעות מתאימות, גורמים לתחרות עזה בין חברות הדלק המוכנות לשלם עבור קרקע במיקום אטרקטיבי דמי שכירות חודשיים אשר נעים בין עשרות אלפי שקלים עד למאות אלפי שקלים בחודש.

מכרה הזהב של הקרקעות החקלאיות

במצב הקיים בישראל, קיים מחסור ממשי בתחנות דלק ברחבי הארץ. כמות המכירות בתחנות הקיימות גבוהות באופן משמעותי בהשוואה לנתונים מקבילים בחו"ל, וזאת משום שלא קיימות די תחנות דלק לשירות הציבור. הביקוש לקרקעות חקלאיות הממוקמות במיקומים אטרקטיביים למיקום תחנת דלק גבוה, והן נחשבות למבוקשות ביותר ורווחיות בהחלט. בדרך כלל, 33% מתוך הרווח הנקי החודשי של תחנת הדלק מיועד לתשלום השכירות לבעל הקרקע. אם הקרקע ממוקמת בקרבת צירי תנועה מרכזיים, התחנה הממוקמת עליה תהיה רווחית במיוחד, ודמי השכירות עשויים להגיע לרווח של עד שלוש מאות אלף ₪ בחודש!

התהליך המקוצר

תהליך שינוי ייעוד הקרקע לצורך הקמת תחנת דלק ארוך, מורכב ומתאפיין בביורוקרטיה מתישה ובסחבת בלתי נגמרת. ניתן לזרז את התהליך במידה מסוימת, כאשר מדובר בקרקעות המיועדות לשמש לתעשייה, לשימוש משולב של מסחר, תעשייה ומשרדים או לחניון שאיננו מיועד לתחבורה ציבורית. במקרים אלה, ניתן להסתפק בהוצאת היתר בניה ולהקים על הקרקע תחנת דלק, ללא שיהיה צורך לשנות את ייעוד הקרקע. חשוב לוודא שהקרקע מרוחקת ממבני מגורים וממבנים ציבוריים בהתאם לתקנות, ולאחר מכן ניתן להתחיל בהגשת הטפסים הנדרשים. אורכו של התהליך המקוצר עומד על בין שנה לשנתיים, דורש אישור של וועדה מקומית בלבד, ופטור מאישור הוועדה המחוזית, מה שמפשט את התהליך באופן משמעותי.

התהליך הארוך

שינוי ייעוד קרקע חקלאית למטרת הקמת תחנת דלק הינו תהליך סבוך הנתקל בהגבלות רבות של תמ"א 18. עם זאת, דבקות במטרה, עצבים חזקים, הרבה סבלנות וייעוץ מקצועי של מומחים בתחום, עשויים להפוך את הקרקע החקלאית בסופו של התהליך, למכרה זהב של ממש.

מתעניינים? נשמח ללוות אתכם במקצועיות רבה לאורך כל הדרך!

Top