השבחת קרקע חקלאית

השבחת קרקע חקלאיתרכישת קרקעות חקלאיות בעלות פוטנציאל להפשרה עתידית לבניה, נחשבת לאפיק השקעה פופולארי בישראל. השוק מוצף בקרקעות למכירה, ומושך משקיעים מקומיים וחיצוניים, התרים אחר קרקע המיועדת להפשרה מידית ואשר טומנת בחובה פוטנציאל להתעשרות מהירה.

החלת ההפשרה על קרקע חקלאית ושינוי ייעודה מקרקע חקלאית לכזו המיועדת לבנייה, מזניקה את ערכה באופן מידי עד למאות אחוזים. עליית ערך הקרקע כתוצאה מההפשרה מגשימה את ההשקעה באופן האופטימלי, אך עם זאת, כרוכה בתשלום מס המכונה "היטל השבחה".

מהו היטל השבחה?

היטל השבחה הינו מס המשולם על עליית ערך הקרקע הנובעת מהחלטותיה של הוועדה המקומית לתכנון ובניה, כמו אישור תכניות שונות במקרקעין, התרת שימושים חורגים או מתן הקלות כאלו ואחרות. מס זה מוטל על בעלי הקרקע או חוכריה מעל 25 שנים, ומשולם לוועדה המקומית העירונית. מס ההשבחה מוטל על בעל הקרקע בעיתוי בו אושרו התכניות או ההקלות שהשביחו את הקרקע והעלו את ערכה. על כן, בעת מכירת נכס או קרקע, המוכר הוא זה שיישא בתשלום היטל ההשבחה, אלא אם כן הגיע עם הרוכש להסכם פנימי אחר.

בפועל, גובה היטל ההשבחה שווה למחצית משווי העלייה בערך המקרקעין. עליית ערך המקרקעין מוגדרת באמצעות שמאי מקרקעין מטעם הוועדה המקומית וזאת על ידי שומת השבחה. כך, במידה ושוויה של קרקע חקלאית טרם שינוי הייעוד למגורים עמד על 100,000$, ועם שינוי ייעוד הקרקע עלה ל- 200,000$, גובה היטל ההשבחה יהיה שווה למחצית מהעלייה בערך הקרקע. במקרה זה, היות וערך הקרקע עלה ב 100,000$, הרי שהיטל ההשבחה יסתכם ב 50,000$.

מועד תשלום היטל ההשבחה

כיום, מועד התשלום של היטל ההשבחה הוא כאשר הזכויות בנכס ממומשות, אם באמצעות מכירת הקרקע או הנכס, ואם באמצעות בניה בפועל. הסכום הנדרש לתשלום מחושב מזמן קבלת האישורים לתכניות המשביחות את הקרקע או הנכס, אך התשלום נדרש רק בעת מימוש הזכויות. חשוב לדעת כי סכום היטל ההשבחה הראשוני ניתן להפחתה באמצעות משא ומתן מול הרשויות המקומיות, אך לשם כך יהיה עליכם לשכור את שירותיו של איש מקצוע המתמחה בתחום ספציפי זה.

בנוסף, חשוב לדעת כי כל עוד לא התחלתם בתשלום היטל ההשבחה, עשויה הוועדה המקומית להגיש שומת היטל השבחה מעודכנת שתהיה גבוהה מן השומה הראשונית שהגישה, ועל כן, במידה והנכם סבורים שהיטל ההשבחה גבוה, טפלו בכך מידית.

ליווי מקצועי

רכישת קרקע חקלאית נחשבת להשקעה ספקולטיבית. העמידה על מכלול הנתונים המקיף של כל קרקע והבחירה בקרקע בעלת סיכויי ההפשרה הגבוהים ביותר בהתייחס לסכום ההשקעה שיש בידיכם, הינן משימות קשות עד בלתי אפשריות לביצוע עצמאי. ברכישת קרקע חקלאית, חובה להיעזר באנשי מקצוע מהשורה הראשונה, המחזיקים במידע כוללני ומקיף על נתוני הקרקעות השונות, על סיכויי ההפשרה שלהן, ועל כלל המיסים התלויים בתהליך והמשפיעים על מידת הרווחיות של העסקה. החלום האוניברסלי להתעשרות בן לילה, לצד מגוון אתרי האינטרנט המציעים מבחר עצום של קרקעות למכירה, מושכים משקיעים מכל קצות הקשת החברתית, אשר, לעיתים קרובות, "נתקעים" עם קרקע חסרת תכלית.

חשוב לדעת כי קיימות בשוק חברות מקצועיות המשווקות קרקעות חקלאיות בהתבסס על בדיקות מקצועיות הכוללות מיפוי נתונים מקיף ומקצועי, ידע רחב, ביקורי שטח, וסקירת מכלול ההיבטים הפיננסיים והחוקיים הכרוכים ברכישת כל קרקע בפני עצמה. מומחי חברת "Zone 99", מהמובילות בתחום, ישמחו ללוות אתכם בדרך להשקעה המנצחת.

ייעוץ וליווי מקצועי הינם ערובה להשקעה רווחית ומניבה. אתם מוזמנים ליצור קשר!