הקמת תחנת דלק על קרקע חקלאית

הקמת תחנת דלק על קרקע חקלאית מזניקה את ערך הקרקע ונחשבת לרווחית ביותר. התחרות הקיימת בין תחנות הדלק והמחסור בקרקעות מתאימות, גורמים לתחרות עזה בין חברות הדלק המוכנות לשלם עבור קרקע במיקום אטרקטיבי דמי שכירות חודשיים אשר נעים בין עשרות אלפי שקלים עד למאות אלפי שקלים בחודש.

מכרה הזהב של הקרקעות החקלאיות

במצב הקיים בישראל, קיים מחסור ממשי בתחנות דלק ברחבי הארץ. כמות המכירות בתחנות הקיימות גבוהות באופן משמעותי בהשוואה לנתונים מקבילים בחו"ל, וזאת משום שלא קיימות די תחנות דלק לשירות הציבור. הביקוש לקרקעות חקלאיות הממוקמות במיקומים אטרקטיביים למיקום תחנת דלק גבוה, והן נחשבות למבוקשות ביותר ורווחיות בהחלט. בדרך כלל, 33% מתוך הרווח הנקי החודשי של תחנת הדלק מיועד לתשלום השכירות לבעל הקרקע. אם הקרקע ממוקמת בקרבת צירי תנועה מרכזיים, התחנה הממוקמת עליה תהיה רווחית במיוחד, ודמי השכירות עשויים להגיע לרווח של עד שלוש מאות אלף ₪ בחודש!

התהליך המקוצר

תהליך שינוי ייעוד הקרקע לצורך הקמת תחנת דלק ארוך, מורכב ומתאפיין בביורוקרטיה מתישה ובסחבת בלתי נגמרת. ניתן לזרז את התהליך במידה מסוימת, כאשר מדובר בקרקעות המיועדות לשמש לתעשייה, לשימוש משולב של מסחר, תעשייה ומשרדים או לחניון שאיננו מיועד לתחבורה ציבורית. במקרים אלה, ניתן להסתפק בהוצאת היתר בניה ולהקים על הקרקע תחנת דלק, ללא שיהיה צורך לשנות את ייעוד הקרקע. חשוב לוודא שהקרקע מרוחקת ממבני מגורים וממבנים ציבוריים בהתאם לתקנות, ולאחר מכן ניתן להתחיל בהגשת הטפסים הנדרשים. אורכו של התהליך המקוצר עומד על בין שנה לשנתיים, דורש אישור של וועדה מקומית בלבד, ופטור מאישור הוועדה המחוזית, מה שמפשט את התהליך באופן משמעותי.

התהליך הארוך

שינוי ייעוד קרקע חקלאית למטרת הקמת תחנת דלק הינו תהליך סבוך הנתקל בהגבלות רבות של תמ"א 18. עם זאת, דבקות במטרה, עצבים חזקים, הרבה סבלנות וייעוץ מקצועי של מומחים בתחום, עשויים להפוך את הקרקע החקלאית בסופו של התהליך, למכרה זהב של ממש.

מתעניינים? נשמח ללוות אתכם במקצועיות רבה לאורך כל הדרך!

One comment on “הקמת תחנת דלק על קרקע חקלאית
  1. ארכא נסר אלדין הגיב:

    יש לי קרקע חקלאית שנמצאת ליד איזור תעשייה של שלוש כפרים שכנים אחד לשני ממוקמת בקרבת צירי תנועה …אני צריך הבסר יותר ממה שרשום אנא חזרו אלי בבקשה 0542500033 ארכאן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*